Eskimeyen Hobi Ahşap Boyama Teknikleri

  • 20 Ağustos 2017
  • 4.091 kez görüntülendi.
Eskimeyen Hobi Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap boyama kimilerinin hobi olarak kimilerinin ise maddi kazanç amacıyla yaptığı çalışmaların şüphesiz en gözdelerinden olmakla birlikte hobi dünyasının eskimeyenlerinden olma özelliğine de sahiptir. Eskiden sadece evlerimizdeki objelerle yapılabilen bu çalışma şimdi oldukça geniş bir alana sahip olmuş ve hobi marketlerdeki birbirinden farklı seçenekler ile beğenilerimize sunulmuştur. İster evde yılların eskitip rengini soldurduğu ahşaplarınızdan isterseniz ise bu iş için hazır hale getirilip satışa sunulan birbirinden farklı ahşaplardan faydalanarak el becerilerinizi geliştirmenin ve hobi sahibi olmanın zevkini yaşayabilir hatta isterseniz bundan para bile kazanabilirsiniz. Küçücük bir toka kutusundan tutun da kocaman dolaplara kadar tercih ettiğiniz renkler ve teknikler ile yaşam alanınıza yepyeni bir boyut getirebilir ve evinize gelen misafirlere maharetinizi gösterebilirsiniz. Hediyelerinizi kendi elinizle hazırlayıp sevdiklerinizi bizzat kendi el emeğinizle mutlu edebilir ve onların mutluluğuna ortak olmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz. Gerek yeni başlayanlar gerek ise profesyonelleşenler için pek çok seçenek bulunmakta olup hangi aşamada olursanız olun faydalanabileceğiniz pek çok alternatif unsuru bulunan bu hobinin hemen herkesi cezbetmesine şaşmamalı. Üzerinde çalışacağınız formun büyüklüğüne ve el becerinize göre ister küçük ister büyük fırça darbeleriyle objelere bambaşka boyut kazandırılabilirsiniz.


Zevkinize göre renklendirip desenlendireceğiniz takı-toka kutularından fotoğraf çerçevelerinize tepsilerinizden mutfak dolaplarınıza kadar ve hatta arzunuza göre gardrobunuzu bile kendi emeğiniz ve zevkinizle renklendirebilir eskilerinizi yenileyebilir veya boyamaya hazır halde satılan aparatlar ile kendinize veya hediyelik olarak yeni eşyalar yaratabilmenin keyfini sürebilirsiniz. Renklendirmek istediğiniz çalışmaları birbirinden farklı teknikler kullanarak süsleyebilir ve düzenli çalışmalarla el maharetinizi geliştirerek her seferinde ustalığınızın arttığını görebilirsiniz. Klasik çatlatma,antik çatlatma,dekupaj,transfer,stencil,one stroke tekniklerinden tercih ettiğiniz herhangi biri ile işe başlayabilir yeteneklerinizi kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Gerekli malzemeleri hemen her kırtasiyeden temin edebileceğiniz gibi daha profesyonel çalışanlar için sırf bu hobiye özel malzeme satış mağazaları bulunduğunu belirtmek isterim. Rengarenk boyalardan istediğinizi seçebilir desen vermek için uygun kalıpları ve tabikiuygun fırçaları bu mağazalardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Kullanmak istenilen tenkniklerin kolaylıkla uygulanmasını sağlayan aparatların hazır olarak temin edilebiliyor olması ise özellikle yeni başlayanlar için büyük kolaylık. Daha önce hiç ahşap boyama çalışması yapmamış ve ilk denemelerini yapacak olanlar için birkaç basit teknik bilgiyi paylaşmak isterim; *Öncelikle boyamak için seçtiğiniz ahşabın çok iyi zımparalanması gerekmektedir. Zımpara işlemi ne kadar iyi yapılırsa boyadığınız objenin o kadar iyi gözükeceğini unutmamalısınız.
*sonrasında ise objenin şekline göre kıl veya rulo fırça ile astar boya sürülmeli.
*Astar boyanın kuruması bir gün kadar sürmekte olduğundan bu süreçte herhangi bir işlem yapılmamalı. Boyanın tam olarak kuruması ardından ise tekrar zımparalamak gerekmektedir.
*Şimdi sıra asıl boyama işinde 🙂 Tercih ettiğiniz renkteki su bazlı boya ile ahşabınızı boyayın ve iyice kuruduktan sonra mutlaka tekrar zımparalayın.
*Geldik son adıma.. Boyalar iyice kuruduktan ve son zımparalama işlemi sonrasında su bazlı vernik ile verniklediğiniz ahşabınız pırıl pırıl kullanıma hazır hale gelmiş olacak. Rengarenk ve keyifli çalışmalar 🙂