Evde Sepet Yapımı

  • 22 Şubat 2020
  • 2.876 kez görüntülendi.
Evde Sepet Yapımı

Elde yapılmış yün sepetleri öyle ya da böyle herkesin evini süslemeye başladı. Sanayi ürünü almak yerine, hanımların evde rahatlıkla yapabildiği sepetler, güzel görünmesinin yanı sıra, içine daha çok eşya alabilmesi, daha az yer kaplaması ve saklaması kolay olmasıyla biliniyor. Tercihe göre birçok çeşidi bulunan örgü sepetlerinin en çok kullanılan modeli, 2 numara tığ ile örülen ince ve sert düşüğümler atılan ince ve sert yapıda olan modeller.
Evde Yün Sepeti Yapımı Özellikle havlu sepeti yün sepeti, mumluk gibi birçok alanda kullanabileceğiniz bu model bir buçuk kat iple yapılıyor. Yün sepetin yapımında kullanılacak yünün özelliklerine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Sert ve ince bir yapıya sahip olması gereken sepetin düğümlerinin tutabilmesi için Koton yapıda yün ip kullanılması gerekiyor. Sepet yapımında sentetik ip kullanıldığında örgünün tutmaması veya istenilen şeklini almaması söz konusudur. Evde yün sepeti yapımı eski bir kültür olmasına rağmen günümüzde, bu konuyla ilgili yayınlanan programlar sayesinde şehir yaşamında da yaygınlaşmaya başladı. Çalışan bireyler boş zamanlarını doldurmak için örgü tekniklerini aşamalarıyla öğrenerek evde yün sepeti yapımı konusunda kendilerini geliştirmeye başladı. Bununla beraber el yapımı örgü özellikle ev hanımları için yeni iş olanakları sağlıyor. Siparişle sistemiyle alınarak yapılan işler ev hanımlarının da maddi özgürlüğünü kazanmasına yardımcı oluyor.

Penye İple Yapılan Sepetler El yapımı sepet örgülerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi koton iple ince örgülerle yapılan diğer ise penye iple daha büyük tığ kullanılarak yapılan kalın sepetler. Penye ipin yapısı gereği daha kalın örgülerle daha yumuşak ve salaş görünümlü modelleri ince örgü yapısına sahip koton ipe göre daha çok tercih ediliyor. Görünüş itibariyle desenlerin daha az olduğu ve koton iple yapılan yün sepeti kapasite bakımından ve kullanım bakımından daha elverişli. Bununla beraber kare örgü desenlerini tercih eden ve özellikle evin banyosunda kullanılmak amacıyla yapılan koton ipli sert örgü modeli daha dayanıklı bir yapıya sahip. Evde yün sepeti yapımı konusunda bir kaç noktaya değinecek olursak;
  • Malzemelerin kolay erişilebilirliği, ucuz olması bakımından, alış veriş sırasında satın almak yerine bireylerin evlerinde yapmayı tercih ettikleri bir ürün haline geldi.
  • Sosyal medya ve internet üzerinden yurt dışına sipariş alınabildiği için özellikle ev hanımlarının evde sürdürebilecekleri bir iş olanağı haline geldi. Bu sayede evlerinin bir kısmını atölyeye çeviren hanımlar bu konuyla ilgili ulaşabilecekleri uzmanlık alanlarına sahip oldular.
  • Kullanım bakımından baktığımızda evin her köşesinde kullanılabilen hem süs eşyası hem de kullanışlı alanlar yaratan eşya olma özelliğine sahip bir ürün.

Evde yün sepeti yapımı günümüzde popülaritesi arttığı için yeni modeller, eski kalıbın dışına çıkan tasarımlar kendi sektöründe ortaya çıkmaya başladı.