Geri Dönüşüm Eşyalarıyla Neler Yapılır ?

  • 18 Mayıs 2018
  • 6.009 kez görüntülendi.
Geri Dönüşüm Eşyalarıyla Neler Yapılır ?

Geri dönüşüm genel itibari ile kullanım dışı eşyalar ya da eskiyen ama atmaya kıyamadıklarımız birçok üründür aslında. İnsanlar tarafından tüketilen atıkları tekrar insanların tüketmesi için üretilen malzemelerdir. Geri dönüşebilen maddeler; kağıtlar, kartonlar, cam, alüminyum, plastik, piller, motor yağları, organik atıklar, tahta veya odunlar, elektronik atıklar gibi birçok malzemelerdir. Şimdi geçelim nelerle geri dönüşüm sağlayabiliyoruz, bir bakalım. Eskiyen lastiklerden birçok şey yapabileceğinizi biliyor muydunuz ? Lastiklerden hem masa, hem hayvanlarınız için yuva hemde salıncak yapabilirsiniz. Otantik görüntüler bile sağlayabilirsiniz. Bir ip ve ampul yardımıyla duvara asabilirsiniz. Bisiklet lastiğindense aynanıza çerçeve yapabilirsiniz. Çiçekleriniz için saksı dekoru tasarlayabilirsiniz. Hoparlör yerine bile kullanabilirsiniz. Kum havuzu da yapabilirsiniz. İçini kumla doldurmanız yeterli olacaktır. Şemsiyelik yapabilirsiniz, gereken şeyse bu konuda, nasıl mı ? Üst tarafına şemsiyenin ucunun gireceği şekilde delikler açın ve şemsiyelerinizi içlerine yerleştirin. Lastiklerin içine yumuşak şeylerle doldurup, içlerine pamuklar doldurun. Pofuduk olarak rahatça oturun. Geri dönüşümün ana teması olarakta çöp bidonları yapabilirsiniz. Plastik kaşıklardan da öncelikle avize yapın ardından da ayna çerçevesi, çam ağacı, gül desenli kolye bile yapabilirsiniz.

3) Kağıt rulolardan, çerçeveler, katlı servis tabağı, telefon standları yapımı, peçete halkaları, takı askılığı, çeşitli süsler, şiş kılıfı, kapı süsleri, şapka yapımı, kalemlikler, saat takılarınıza askılık, saksıda çiçek, minik eşya rafları, ayna süsleme, baykuş yapımı, ince kalpler tabi ki keserek, bantlarla uzun taçlar, küçük kapaklı kutucuklar gibi birçok alternatif ürünler yaratabilirsiniz.
4) Şampuanlardan kalemlik yapabilirsiniz.
5) Plastik şişelerden gazetelik ürerebilirsiniz. Böylecede gazetelerinizi saklayabilirsiniz.
6) Müzikal aletlerinizden, baterilerinizle banyonuza lavabo yapabilirsiniz.
7) Çatallarınız ve kaşıklarınız mı eskidi ya da kullanmıyor musunuz ? Onlarla şık bir anahtarlık yapabilirsiniz. Sadece bükmeniz yeterlidir.
8) Eskiyen ayakkabılarınızdan saksılık yapıp çiçeklerinize hem yeni bir hayat hem de şık bir dekor tasarımı yapabilirsiniz.
9) Eski ampüllerden de çiçeklerinize küçük saksılar yapabilirsiniz.
10) Rendelerden mutfağınıza şık bir aydınlatıcı tasarlayabilirsiniz.
11) Eskiyen bisikletinizden lavabonuza altlık yapabilirsiniz.
12) Davul setlerinizden harika ve şık bir lamba yapabilirsiniz.
13) Büyük boy şişelerinizin alt kısmını kesip çiçeklik yapabilirsiniz.