Kadın, Kadınlar Sitesi

Kına Gecesi Konseptleri

13.11.2019
325
Sponsorlu Bağlantılar
Kına Gecesi Konseptleri

Kına geceleri, toplumumuzda eskiden beri var olan bir gelenektir. Evlenecek her genç kız için yapılan kına gecesi merasimi oldukça renkli geçer. Kına geceleri, günümüzde eski manevi değerlerden farklı konseptlerde yapılmaya başlanmıştır. Eski Anadolu geleneklerine göre, kına merasiminin en can alıcı kısmı söylenen türkülerdir.
Gelinin duygusal ruh haline eşlik eden bu acıklı türküler eşliğinde, mutlu bir evliliği olan aile büyüğü kınayı yakar. Kına gecesi, düğünden bir gün önce kız tarafının evinde, aile bireyleri ve yakın arkadaşlar eşliğinde yapılır. Günümüzde ise bu törenler daha farklı şekillerde yapılmaya başlandı. Düğünden birkaç gün önce yapılan kına gecesi organizasyonları adeta bir bekarlığa veda partisi havasına büründü.
Hint Temalı Kına Organizasyonu
Gelelim günümüzde yapılan temalı kına organizasyonlarına. İlk aklımıza Hint temalı kınalar geliyor. Gelinin kendisini Hintli bir prenses gibi hissedeceği gecede Sâri adı verilen elbise tercih edilebilir. Altın rengin hâkim olduğu abartılı Hint takıları, yapışkanlı, alına takılan taşlar ve kınadan yapılan dövmelerle Hindistan’ın gizemli havasını yakalarsınız. Hint dansları eşliğinde renkli kıyafetlerle misafirleri ağırlayarak oldukça değişik bir ambiyans yaratırsınız.

Osmanlı Temalı Kına Organizasyonu
Eğer kendi kültürümüzü yansıtacak bir kına gecesi tercih edecekseniz, bol işlemeli ağır kumaşlardan oluşan Osmanlı temalı konsept tam size göre bir seçim olur. Altın varaklarla süslü kırmızı kadife Osmanlı tahtları ile omuzlarda taşınarak salona girebilirsiniz. Zümrüt renkli gerdanlıklar ve aynı renkte taçlarla kıyafetinizi tamamlarsınız. Seçeceğiniz tuğralı bir kına tepsisi de ortama uygun olur. Misafirlerinize sunacağınız, Osmanlı şerbeti ve lokum ile ihtişamlı havayı pekiştirmiş olursunuz. Nedimeleriniz için de ihtişamlı kaftanlar tercih ederek gecenizin hafızalarda yer etmesini sağlarsınız.
Hamam Temalı Kına Organizasyonu
Gelelim bir diğer alternatif olan hamam da kına organizasyonuna. Bunun için çok detaylı bir hazırlık aşamasına gerek yoktur. Peştamal ve bornozlar size yeterli olacaktır. Gelinin ayırt edilebilmesi için onun kıyafetlerinin arkasına gelin yazarak duvak takmak uygun olur. Gelen misafirler için hazırlanacak hamam setleri dağıtılabilir. Hamamın ortasına kırmızı tüllerden oluşan ve gül yaprakları ile bezeli süslemeler yapabilirsiniz.
Klasik Kına Gecesi Organizasyonu
Siz yine de klasik bir kına gecesi tercih ederseniz evinizde yapacağınız bir tören de yeterli olur. Evi süsleyerek, ev yapımı yiyecek ikramlarıyla zenginleştireceğiniz menülerle daha samimi bir ortam oluşturursunuz. Gelen misafirlerinize günün anlamını hatırlatacak küçük hediyelerde hazırlayabilirsiniz. Evde yapılan kınalar yorucu olmakla birlikte daha sıcak ve samimi bir gece yaşamanız için idealdir. Fakat kalabalık bir çevreniz varsa yer darlığını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.