Öksürük ve Bronşit Nedenleri Sebepleri, Öksürük ve Bronşitin Tedavi Yöntemleri

  • 16 Aralık 2022
  • 653 kez görüntülendi.
Öksürük ve Bronşit Nedenleri Sebepleri, Öksürük ve Bronşitin Tedavi Yöntemleri

Öksürük ve Bronşit, Nedenleri Sebepleri: Mikrop, alerji ve hava kirliliği, çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde de öksürüğe yol açan nedenlerdir. Çocuklarda mikrobik ve alerjik öksürük birbirine bağlıdır. Burundaki mukoza alerjikse, yani bazı maddelere (örneğin çiçek tozu) karşı duyarlı ise, hassas olurlar, böylece de mikroplara yakalanmaya elverişli bir durum meydana gelir. Buna karşılık burundaki mukozaya veya başka yerlere yerleşen bakteri veya virüsler, alerjik bir tepkiyi harekete geçirmeye hazırdırlar, bu da iltihaplanma ve ödemlere yol açar.
Öksürük ve Bronşitin Başlaması ve Gelişmesi: Mikroplar burunun veya boğazın hastalıklı bölgesinden aşağılara kayarak bronşlara yerleşir. Çocuk gece yattığı zaman sümüksü maddeler solunum yollarında birikir ve çocuk bundan kurtulmak için öksürmeye başlar. Öksürük, sadece solunum yollarının tahriş olmasından değil, aynı zamanda biriken sümüksü maddelerin boşalmasından dolayı ortaya çıkar. Küçük bir çocuk tükürmeyi bilmez ve öksürük sümüksü maddelerin boğaza doğru yürümesini sağlar. Çocuk sümüksü maddeyi yutarak rahatlar. Bunun için çocuğa öksürüğün menedilmemesi gerekir, çünkü bu onun rahatlamasını sağlayacaktır.


Öksürük ve Bronşit Hastalığına Karşı Alınacak Önlemler: Çocuğunuz sık sık öksürükten şikayet ediyorsa akciğerlerin ve sinüslerin radyografisi aldırılmalıdır. Çocuk bir kulak-burun-boğaz mütehassısı tarafından muayene edilmeli, bademciklerde büyüme olup olmadığı araştırılmalıdır.
Pratik Öneriler: Geceleri meydana gelen öksürüklerde, çocuğun yattığı odadaki havanın kuru olması öksürüğe yol açar, çünkü kuru hava sümüksü maddeleri kurutur, tahriş eder ve alerjik olaylara neden olur. Çocuğunuzun, havası yeterince nemli olan bir odada uyumasına dikkat edin.

Bronşit Nedir, Genel Bilgiler: Bronşların mikrop nedeniyle hastalanmasına bronşit denir. Genellikle bir nezleden sonra belirir ve nezlenin bronşlara yerleştiğini gösterir. Bronşit zararsız bir hastalıktır, buna rağmen bir hekim kontrolü ve basit bir tedavi gerektirir.

Öksürük ve Bronşit Hastalığının Tanımı: Yeni doğmuş bir bebeğin bronşları dar ve incedir. Çocuk ne kadar küçükse bronşlarının tıkanması o kadar kolaydır. Çocuğun bronşları iltihaplandığı zaman şişer ve bu ödem havanın ciğerlerdeki akımını güçleştirir, bu da çocuğun hırıltılı bir şekilde nefes almasına yol açar. Aşağıdaki durumlarda enfeksiyonun önemi, akciğer ve sinüslerin röntgeninin gerekip gerekmediği bir doktor tarafından belirlenmelidir.
• Çocuğun ateşi normalden biraz yüksekse
• Sık sık ve çok öksürüyorsa;
• Zaman zaman nefes almakta güçlük çekiyorsa.

Hastalığın Tedavi Yöntemleri: Böyle durumlarda antibiyotik tedavisi gerekir. Ateşi düşürmek için aspirin, verilir. öksürüğü yatıştırmak için de şurup Eğer nefes alma sıkıntısı fazla olursa ek olarak kortizon ve kısa bir süre için yatıştırıcı tedavisi uygundur. Gırtlakta yanma varsa çocuğun odasının havasının nemlendirilmesi iyi olur. Öksürüğü kesmek için çocuğu şurup içirebilirsiniz. Ancak, çocuklar öksürük pastillerini şeker niyeti ile yiy klerinden daha çok hoşlanırlar.