Evin Havasını Değiştiren Bitkiler

  • 09 Kasım 2019
  • 1.433 kez görüntülendi.
Evin Havasını Değiştiren Bitkiler

Süs bitkilerini dekoratif amaçlı fazlasıyla evimize yerleştirdiğimiz bir gerçek. Ancak size onların gerçek hava temizleyiciler olduğunu söylesek nasıl hissederdiniz. Evet özellikle dikkatli seçimle belirlediğiniz ve her on metrekarede bir yerleştireceğiniz bitkiler evin havasını tamamıyla değiştirecektir. Ve modern çağın getiri olan fazlaca kimyasala ve toza maruz kalmanızın en büyük ödülü tertemiz ha dolu olan eviniz olacaktır. Ancak sulama noktasında çok temkinli davranın küflenmelere neden olmamak için. Sizler için bazı bitkilerin önemini ve isimlerini derledik keyifli okumalar.
KURDELE ÇİÇEĞİ
Oksijeni hızla arttırıcı özelliğe sahiptir. Yetiştirilmesi en kolay olan bitkidir. Bu yüzden bulundurulmasını tavsiye ediyoruz
YEŞİL ÖRÜMCEK BİTKİSİ, PALMİYE, SARMAŞIK, PAPATYALAR
Kirliliği gidermede birebir bitkilerdir. Egzoz karbondioksit gibi çevre kirliğinden arındırma gibi özelliklere sahiptir.

DRACEANA
Yoğun ışığa gerek duymadığı için evin her köşesinde kullanılabilecek bir bitki olmasının verdiği rahatlık vardır. Evinizin havasına karışacak olan zehirli maddeleri temizleme de birebirdir. Ancak yaprakları zehirlidir. Evcil hayvanınız varsa yetiştirmemeniz gerekmektedir.
YELKEN ÇİÇEĞİ
Beyaz çiçek açmasıyla hem dekoratif hem de harika bir temizleyici özelliğe sahip bir bitkidir.
AŞK MERDİVENİ
Orman bitkisi olan aşk merdiveni doğrudan güneş almayan köşelerde dahi yaşamaya elverişlidir sadece doğrudan aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kalmaması önemlidir.
KASIMPATI
Evinize hava ile karışan banzen ve amonyak zehirlerini çok hızlı bir şekilde temizleyen bu güzel çiçekli bitki özellikle evler için önerilir.
GERBERA
Çiçeklerinin görüntüsüyle odaya harika bir hava katan bu bitkinin ömrü maalesef ki çok kısadır. Ancak sigara kokusunu önlediği açıkça bilinen bir gerçektir.
FLAMİNGO ÇİÇEĞİ
Özellikle amonyak zehrinin önüne geçen bu bitkiyi mutfak ve banyo gibi zehrin salındığı yerlere koymanız yerinde olacaktır.
AÇELYA
Dumanlı ortamlara iyi dayanma gibi bir özelliği olduğu için özellikle sigara içilen odalarda veya ofislerde kullanılmaktadır.
KRATON BİTKİSİ
Havda ki kirliliği az temizlediği bilinmektedir ancak tuhaf bir özelliği vardır bu bitkinin seslere karşı tepki vermektedir bu yüzden güzel bir doğal şölen olacaktır sizin için huzurlu. Ayrıca hızlı oksijenlendirme gibi de bir özelliğe sahiptir.
PERU MUMU
Son olarak peru mumu elektromanyetik dalgaları emdiği için için ofis içi ve evlerde kullanılmaktadır. Ve bulunduğu ortamda daha az baş ağrısı çekildiği kanıtlanmıştır..
Umarım size faydalı olacak bu bilgileri uygulamaya geçme şansına sahip olursunuz. Ama doğa çok kıymetli onları yetiştirirken hassasiyetlerine önem verin ve uzun zaman sizlere eşik etsinler.