Kamburluk, Süt Bebeğinde ve Çocuklarda Kamburluk Sebepleri Belirtileri Tedavisi (Kifoz)

  • 11 Aralık 2022
  • 567 kez görüntülendi.
Kamburluk, Süt Bebeğinde ve Çocuklarda Kamburluk Sebepleri Belirtileri Tedavisi (Kifoz)

Bebekte bu kusur 5-6 aylıkken anlaşılabilir. Bunun nedeni ise bu aylarda çocuğu oturtabilme olanağına sahip olunması ve bununla birlikte çocuğun doğru dik bir şekilde oturmadığının, kafasını sırt doğrultusuna göre eğik tuttuğunun fark edilmesidir. Buna rağmen kamburluk tedavi uzmanı gözetiminde haftada bir veya iki kere masaj ve jimnastik yoluyla düzeltilebilir. Daha zor olaylarla karşılaşıldığında ise bebeği geceleri ve günde birkaç saat alçıda uyutmak uygun olur (bebekler bu duruma tahmin edilenden daha iyi dayanırlar).
Yalancı Kamburluk: Yalancı kamburluk omurganın çok kötü bir durumudur, bu ancak çocuğun öne doğru eğilebileceği zaman düzelebilir. Omurlarda hiçbir anormallik göstermez hepsi yerinde ve birbirinin üstündedir.
Nedenleri ve Sebepleri: Kendinden emin olmayan, içine kapanık kimselerde görülür. Ne olursa olsun kötü bir duruşu gösteren her çocuk dikkatli bir muayeneyi gerektirir. Muayene çıplak, ayaklar birbirine bitişik bir durumda yapılmalıdır. Gelişme yaşındaki bir çocukta ender olarak bacak uzunluklarının farklı olduğu dikkati çekebilir. Bu durum bir çok faktöre bağlı olabilir ve çocuğun dengesini bozacağından yalancı kamburluk görülür.

Çocuğun bacaklarında bir eşitsizlik tespit edilirse asıl neden araştırılır ve tedavi ona göre yapılabilir. Örneğin bu durum bir tek ayaktaki taban düşüklüğünden oluyorsa o ayağa tabanlık konup kusur düzeltilir. Fakat sonucunda bu durum kalıcı değildir, buluğ çağından sonra düzelir.

Alınacak Önlemler Nelerdir: Yalancı kamburluğu olanların uygun jimnastik hareketleri ve sırtüstü yüzme gibi bir spor yapmaları yararlıdır.
Gerçek Kamburluklar: Bir ortopedi mütehassısı tarafından görülmeleri gerekir.
Nedenleri: Omurlardaki veya omur kaslarındaki bir bozukluğun sonucu olurlar. Çok zaman ailevi nedenler rol oynar.

Evrim ve Gözetimi: Kamburluk genellikle buluğ çağından önce vardır ve yavaş yavaş artış gösterir. Bu nedenden dolayı sık sık röntgen filmleriyle kontrol edilmesi gerekir.
Alınacak Önlemler: Ciddi olarak kusuru düzeltici jimnastik hareketleri uygulamak gerekir. Sert bir yatakta yatma önerileri. Bazı ileri durumlarda doktor gece kullanılmak üzere bir alçı yeleği önerecektir. Cerrahi müdahale bazı durumlarda bu kusuru düzeltebilir. Süt bebeğinizin, bel kemiğinin şeklinin doğru olup olmadığını, çocuk uzanmış bir haldeyken, anlayabilirsiniz.