Hünkar Kayığı Tarifi

  • 18 Ağustos 2023
  • 546 kez görüntülendi.
Hünkar Kayığı Tarifi

HUNKAR KAYIĞI TARİFİ
Kullanılacak malzemeler: (6 kişi için):
8 sakız kabağı (mümkün olduğu kadar aynı boy ve aynı Irilikte olmalıdır),
50 gram rendelenmiş kaşer peyniri,
50 gram un.
60 gram sadeyağ,
1/2 litre süt,
2 yumurta, bir çimdik cevz
l bevva,
100 gram pişmiş jambon,
yeteri kadar tuz ve karabiber.
Yapılışı ve Hazırlanması: Kabakları iyice yıkadıktan sonra sap bölümlerini kesmeli. Bir tencereye kabakları örtecek kadar az su koyup kabi ateşe oturtmalı. Içine bir çorba kaşığı tuz serpilen su kaynamaya başlayınca kabakları içine atmalı ve bunları birkaç dakika haşlamalı. Kabaklar haşlanınca tencereyi ateşten İndirmeli bir kevgirle kabakları sudan çıkarıp eğri bir yerde tutulan bir tabağa düzenli bir biçimde sıralamalı. Böylece kabaklardaki suyun süzülmesine imkan vermeli. Kabakların suyu süzülünce bunları ortadan uzunlamasına ikiye bölmeli ve bir kaşıkla içlerini çıkarıp birer kayık durumuna getirmeli (Bu işlemi yaparken kabakları delmemeye dikkat etmek gerekir). Beri yanda sade yağın kırk gramını bir tencerede eritmeli..


Yağ eriyince unu içine atıp tahta bir kaşıkla çabuk çabuk karıştırarak yağı una yedirmeli. Karışım hafifçe renk değiştirmeye başlayınca sıcak sütü çabuk çabuk karıştırılan unlu yağa azar azar döküp iyice yedirmeli. Tuzunu biberini ve cevz-i bevvayı kattıktan sonra bu beşamel salçasını karıştırmaya ara vermeksizin beş dakika kadar orta ısılı ateşte pişirmeli. Tencereyi ateşten indirince beşamel salçasına rendelenmiş kaşer peyniriyle kıyılmış jambonu katmalı ve lyice karıştırdıktan sonra bir kenarda soğumaya bırakmalı.


Karışım Ilıktan daha soğuk bir duruma gelince önce bir yumurtayı katmalı, iyice karışıma yedirmeli. Ondan sonra ikinci yumurtayı katmalı ve karıştırıp yumurtayı bunu da karıştırarak yedirmeli (yumurtanın birincisi iyice yedirilmeden ikincisi katılmamalıdır). Karışımın tadına bakmalı. Tuz ve biber isterse bunu da kattıktan sonra kabakların içlerini bu karışımla doldurmalı. Kalan sadeyağla bir tepsiyi iyice yağlamalı. Sonra içi dolmuş kabakları bu tepsiye düzenli bir biçimde yerleştirmeli tepsiyi kızgın bir fırına sürmeli. Kabakların içi kıtırlı bir duruma gelince tepsiyi fırından çıkarmalı ve servis tabağına aktarıp sıcak sıcak servis yapmalı (İsteyenler kabakları tepsi yerine ateşe dayanıklı bir cam kayık tabağa koyup fırına sürebilirler. O vakit kabakları bu pyrex kayık tabakla sofraya çıkarmak mümkündür.) Bazı kimseler bu Hünkar kayığını sahanda pişirilmiş yumurtayla birlikte servis yapmaktadırlar.