No Poo Akımı

  • 09 Kasım 2019
  • 1.470 kez görüntülendi.
No Poo Akımı

No poo akımı İngilizce de ‘no Shampoo’ nun kısaltılmış hali olarak kullanıma sunulmaktadır. Ve bilinmek istenen bu akımı sizlerle tanıştırmak istedim. Kimyasalların hayatımıza fazlaca dahil olduğu şu zaman da her şeyin sağlıksız hale gelmesi artık bizleri fazlasıyla üzüyor. Saç dökülmeleri yıpranmaları tabii ki bunlardan biri. O kadar fazla şampuan tercihi içinde yine de bu akıma yönelim varsa hepsinin içinde fazlasıyla zararlı toksin olduğu artık kanıtlanmış bir gerçek. Saçların şampuansız temizlenmeyeceğine inanlardansanız işte bu yazıyı sizin için derledik.
SU, KARBONAT, ELMA SİRKESİ FAYDALARI:Bu uygulamada karbonat şampuan işlemi sirke ise saç kremi görevi görüyor. Karbonatı biraz suyun içinde karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz veya az miktarda alırsanız direkt olarak da uygulamanız mümkün. Saç diplerine iyice yedirerek uygulayınız. Saçlarınız eğer çok fazla kuruysa az miktarda almanızı öneririz. Köpürtme özelliği olmadığı için tüm saçın aldığından emin olmalısınız.

Ve yine durularken tüm saçtan çıktığına. Daha sonra bir fincan kadar elma sirkesini bir pet şişeye alın üzerini tamamen su ile doldurunuz ve karışımın daha güzel kokmasını isterseniz içine sevdiğiniz kokuda yağdan birkaç damla damlatabilirsiniz. Yağlı saça sahipseniz daha az sirke kura saçlı iseniz daha fazla sirke kullanmanız önerilir tabi.

Bu akımı uygulamaya başladığınız takdir de ne gibi faydaları olacak sıralayalım
  • Öncelikle paraben gibi çevreye zararı çok fazla olan bir kimyasalı kendi zararınıza da kullanmamış olacaksınız.
  • Şampuan almadığınız takdir de ekonominiz de gözle görülür rahatlayacaktır. Çünkü şampuan ile aralarında ciddi anlamda güzel ve sizi iyi hissettirecek bir fiyat farkının olduğunu göreceksiniz. Veya aynı fiyata getirmeye çalışıp düşük kalite ve daha fazla zararlı bir şampuan kullanmak zorunda kalmamış olacaksınız.
  • Bu metodu kullandığınız için duşlarınız daha kısa sürecek ve ev ekonomisine su anlamında da fayda sağlamış olmanız mümkün.

Tabi No Poo akımına geçtikten sonra ilk yıkamalarda saçlarınız kuruduğunu görmüş olmanız mümkün ancak sirke bunun önüne geçecektir ve kendinize biraz zaman tanımanız. Çünkü yılların verdiği yıpranmışlığı haliyle hiç bir şey hemen geçiremez. Tabi kuruluk herkeste görülen bir sonuç değil bazıları bunu hiç yaşamadan yumuşacık saçlara sahip olduğunu söylemektedir. Kimi saç 2 haftada kimi saç ise 6 haftada düzene girmektedir. Bunu kendi düzeniniz içinde görmeniz mümkün. Zaten alternatifi olarak şampuan kullanıyoruz bu doğal çözümü de bir süre denemek bize bir şey kaybettirmez diye düşünüyoruz. Sağlıklı saçlar dileriz.