Sultan Abdülaziz Böreği Tarifi, Sultan Abdülaziz Böreği Nasıl Yapılır.?

  • 25 Eylül 2023
  • 766 kez görüntülendi.
Sultan Abdülaziz Böreği Tarifi, Sultan Abdülaziz Böreği Nasıl Yapılır.?

SULTAN ABDÜLAZİZ BÖREĞİ
Sultan Abdülüziz, Fransa’yı ziyareti sırasında Türk Büyükelçiliği’nde Fransız hükümdarları şerefine bir
ziyafet vermişti. Bu ziyafette Osmanlı İmparatorluğu’nun ünlü aşçıları, davetlileri şaşkına çevirecek türlü yemekler pişirdiler. Bu yemeklerin başında «şahane yemek» gelmekteydi. Bu şahane yemek 300 horozun husyeleriyle pişirilmekteydi. Bu, hakikaten şahane olan yemeği sizlere anlatmayacağız. Çünkü 300 horoz ancak kral sofraları için kesilebilir, ama hiçbiriniz, hiçbirimiz evimizde, ziyafetlerimizde bu kadar çok horoz kesemeyiz. Size bu şahane yemeği anlatmayacağız ama aynı ziyafette yapılmış bir böreği anlatabiliriz ki bu böreği hemen herkesin yapması mümkündür. Yalnız Abdülâziz’in aşçıbaşısı bu böreği Paris’de yaparken krema veya yoğurt kaymağı yerine doğrudan doğruya taze kaymak, lor peyniri yerine de Avrupa’da bu peynirin benzeri olan «ricotta»> Fransızların deyimiyle de «caillebotte» u kullanmıştır.


Kullanılacak Malzemeler: (6 kişi için):
Hamuru için: 1/2 kilo has ‘un,
3 çorba kaşığı zeytinyağı,
yeteri kadar tuz.
Harcı için:
300 gram lor peyniri,
50 gram tereyağı,
50 gram kaşer peyniri,
1 kilo ıspanak (pazı da olabilir),
1 demet maydanoz,
1 diş sarmısak,
1 tutam merzengûş otu,
7 yumurta,
5 çorba kaşığı zeytinyağı,
yeteri kadar tuz ve karabiber,
2 çorba kaşığı krema (temiz yoğurt kaymağı da olabilir).
Hazırlanması ve Yapılışı: Yarım kilo has unu yoğurma mermerinin üstüne eleyerek dökün. Sonra unun ortasını çukurlaştırın ve buraya üç kaşığı zeytinyağı tutam tuzla üç çorba dökün. Azar azar sıcak su katarak unu hamur durumuna getirin. Hamuru iyice yoğurduktan sonra yirmi eşit parçaya bölün. Bunlardan iki parçayı birleştirin. Böylece hamurunuz olacaktır. Bu ondokuz parça yuvarlayıp top durumuna getirin ve hepsini bir büyük porselen kaba yerleştirdikten sonra nemli bir bezle örtüp bir kenara kaldırın. Ispanakları iyice temizleyin sert saplarını ayıklayıp atın. Kumunu gidermek için bol akarsuda iyice yıkadıktan sonra tuzlu kaynar suya atıp pişirinceye kadar haşlayın. iyice haşladıktan Ispanak veya pazıyı sonra suyunu süzüp kıyarcasına doğrayın. Bir tavaya 30 gram tereyağıyle 2 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Yağ ısınınca haşlanıp doğranmış ıspanakla kıyılmış maydanozu ve sarmısağı içine atın. Tahta bir kaşıkla karıştırarak sebzeleri beş dakika kadar kuvvetli bir ateşte kavurun.

Tavayı ateşten indirdikten sonra sebzenin üstüne rendelenmiş kaşer peyniriyle bir tutam merzengüş otunu ve yeteri kadar karabiberle tuz serpin. Tahta bir kaşıkla karışımı iyice karıştırıp tadına bakın. Gerekirse tuz veya karabiber serpin. Lor peynirini ezerek ince delikli tel süzgeçten geçirin. Buna bir tutam tuzla iki çorba kaşığı krema (veya yoğurt kaymağı) katın. Merdane veya oklavayla hamur toplarından birini açarak ince bir hamur yaprağı meydana getirin. Sonra bu hamuru iyice zeytinyağına bulanmış 24 santim çapında bir tepsinin içine yayın. Bu işlemi daha rahat yapabilmeniz için önce hamur tabakasını merdaneye sarın sonra bunu yavaş yavaş açarak tepsinin içine bırakın. Böylece hamur daha düzgün bir biçimde yayılmış olur. Hamurun üstünü bir fırçayla zeytinyağladıktan sonra ikinci hamur topunu da yukarıda anlattığımız biçimde açıp tepsiye yerleştirin ve bunun da üstünü fırçayla yağlayın. Böylece tepsiye yedi tabaka hamur daha yayın. Yani tepsiye yaydığınız hamur tabakaları dokuz kat olmalıdır. (Her hamur tabakasını yağlamayı unutmayın). Dokuzuncu kattan sonra hamurun üzerine dökeceğiniz ıspanaklı karışımı bir spatulayla yayın. Bunun üstünü açılmış bir yaprak hamurla örtüp üstünü de fırçayla yağladıktan sonra lor peyniri karışımını koyup bunu da spatulayla düzenli bir biçimde yayın. Sonra iyice yıkanmış bir yumurtadan yararlanarak lor peyniri karışımının üstünde altı tanesi yanlarda, biri ortada olmak üzere yedi tane çukur açın. Bunun üstüne de bir hamur tabakası yaydıktan sonra bunu da fırçayla yağlayın. Sonra aynı temiz yumurtadan yararlanarak lor peyniri karışımı üzerinde açılmış çukurların yerlerini çukurlaştırın.

Bu çukurlara birer yumurta kırıp yerleştirin. Yalnız yumurtaların kabuklarında kalan aklarını iyice süzmeyip bunları her defasında ortadaki çukura süzün. Böylece bütün yumurtaların kırılması sona erince ortadaki çukur da sadece yumurta aklarıyle dolmuş olacaktır. Yumurtaların üstüne kalan erimiş tereyağını dolaştırarak döktükten sonra bir tabaka hamur yayın. Bunun üstünü de fırçayla yağladıktan sonra kalan
hamurları da her katın arasını yağlayarak üst üste yerleştirin. İri hamur yuvarlağını sona bırakın. Bunu tepsinin çevresini de örtecek kadar büyük açın. Tepsiye yerleştirince dışarı sarkan bölümünü makasla veya bir bıçakla kesin. Hamur yaprağının kenarlarını tepsinin yan tarafından alta kıvırın. Makasla kestiğiniz hamuru yuvarlayarak uzun ve süslü bir biçime getirin ve bununla bu böreğin çevresini ve üstünü çeşitli biçimlerde süsleyin. Sonra ucu sivri bir çatalla fazla derinlere inmemek üzere hamurun yüzünü çeşitli yerlerinden delin. Böreğin üstünü hafifçe çırpılmış yumurtayla buladıktan sonra tepsiyi çok kızgın bir fırına sürün ve bir saat kadar tutarak bu güzel böreği pişirin. Tepsiyi fırından çıkarır çıkarmaz hemen sofraya götürüp keskin ve geniş ağızlı bir bıçakla altıya bölün. Hemen tabaklara koyarak servis yapın.
netice vermesi için Bu böreğin çok iyi mümkünse her tabaka hamurun arasını pişirmeden önce üflemelisiniz. Böylece arasına girecek hava, hamurun daha iyi pişmesini temin edecektir. İsterseniz hamuru evde hazırlamayıp pazardan alacağınız hazır yufkayla da bu güzel böreği pişirebilirsiniz.